חלוקת אופציות בין בני זוג בגירושין

כשבני זוג מתגרשים קובע החוק מנגנון של חלוקת הנכסים ביניהם. כעקרון החוק קובע כי רכוש שנרכש במהלך החיים המשותפים מחולק מחצה על מחצה בין בני הזוג ולשם כך ממנה בית המשפט מומחה שיעריך את שווי הנכסים נכון למועד הקרע (בדרך כלל אם כי ניתן להקדים את המועד בתנאים מסוימים). המומחה מגיש חוות דעת עם אופציות שונות והדברים בדרך כלל ברורים. אבל, בשנים האחרונות, בעיקר בענף ה"הי טק" וחברות ההזנק, הסטראט אפ מקובל שעובד מקבל כחלק מתנאי השכר שלו אופציות שניתן לממש בנקודת זמן מסוימת. לכן, כשבני זוג נפרדים עולה קושי שנובע ממהות האופציה: מתי מעריכים אותה – לפי שוויה היום ביום הפירוד או הקרע או בעת המימוש בפועל; ובכלל – כיצד ניתן לכמת ולהעריך שווי של אופציה או חברה שכרגע אין בה דבר, רק "רעיון" שאפשר ויהפוך בעתיד למכרה זהב או יתרסק?

שאלות אלו ואחרות העסיקו ויעסיקו את בתי המשפט בשנים הקרובות. במסגרת תיק שהתנהל בבית המשפט לענייני משפחה נקבע שכשהמדובר באופציות שמועד מימושן מאוחר למועד הקרע, ראוי להמתין למועד המימוש בפועל לצורך הערכת ערכן. כמובן שיש בכך בעייתיות פנימית שכן לא ברור אם העובד ימשיך לעבוד, או יתפטר ואז יחל לעבוד במקום אחר עם הידע שצבר ולכן אנו מצויים בתקופה של שינויים. על כל פנים זו היתה הקביעה לאחר שבית המשפט התיר באופן חריג להגיש מספר חוות דעת של מומחים. לגישתו החלום שהתגשם היה משותף לשני בני הזוג.

על פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה הוגש ערעור שנדחה ואימץ את גישתו של בית המשפט לענייני משפחה. בית המשפט המחוזי קבע כי מועד הקרע או הפירוד ישמש לצורך קביעת כמות האופציות שתעמודנה לחלוקה אבל את הערך, הכסף, נחלק בעת המימוש בפועל שכן העובד עבד והיה שותף לחלום יחד עם אשתו. אלא אם האשה מוכנה לקבל את ערך האופציה היום: בבחינת ציפור אחת ביד… ככל שהדבר אפשרי לפי חוזה האופציה.

מקרה אחר שנידון בבית המשפט לענייני משפחה עסק בפתיחתו של הסכם גירושין שכבר נחתם ואושר והסתבר שבעת שחילקו והעריכו את שווי האופציות הבעל הסתיר מהאשה את העובדה שהחברה עתידה להתמזג עם חברה אחרת מה שיציף את ערך האופציות ואף הציף אותן בפועל פי 20! בית המשפט קבע שעל הבעל לשלם לאשתו את ההפרש.

אומנם בעניין הזה בית המשפט התערב בהסכם על פי דוקטרינות שנוגעות לדיני חוזים ותום לב בניהול מו"מ אבל ניתן להבין שהטכנולוגיה אצה קדימה והמשפט מתאים את עצמו ולכן אנו מצויים בפני התפתחויות.

לכל מקרה הנסיבות המיוחדות שלו ולכן טוב יהיה להתייעץ בעניין עם עורך דין המתמחה בתחום ובקיא בדין בכדי לנקוט בדרכי פעולה נאותות.

 

 מאמרים מומלציםהסכם ממון לעובדי הי טק

כשבני זוג מתגרשים קובע החוק מנגנון של חלוקת הנכסים ביניהם. כעקרון החוק קובע כי רכוש שנרכש במהלך החיים המשותפים מחולק מחצה על מחצה בין בני

הסכם ממון

הסכם ממון, הינו מכשיר שהופך להיות נפוץ יותר ויותר בשנים האחרונות, בין בני זוג. מה תכליתו של ההסכם ולמה הוא טוב? תכליתו של הסכם הממון,

הסכם רכישה מקבלן

ורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית ליבם סולגק. בראיט ולחת צורק מונחף, בגורמי מגמש. תרבנך וסתעד לכנו סתשם השמה – לתכי מורגם בורק?