סכסוכי ירושה מורכבים

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!​

סכסוכי ירושה הם תופעה מוכרת בישראל, כמו בכל מדינה אחרת. עם זאת, ישנם מקרים שבהם סכסוכי הירושה הופכים למורכבים במיוחד, הן מבחינה משפטית והן מבחינה רגשית. בסקירה הבאה נפרט מי עלול להתמודד עם סכסוכי ירושה מורכבים, נציג את הגורמים האפשריים להיווצרות סכסוכים מסוג זה, נסקור את סוגי סכסוכי הירושה המורכבים הנפוצים בארץ, נדון בהשלכות הכאובות של סכסוכים כאלו, ניגע בתהליך לפתרון סכסוכי יורשים שהסתבכו – לרבות האפשרות להגשת התנגדות לקיום הצוואה, ונציע המלצות למניעתם מלכתחילה, תוך המחשת חשיבות הסיוע המשפטי בעריכת צוואה מקצועית ויסודית.

 

מי עלול להתמודד עם סכסוכי ירושה מורכבים?

אף על פי שבתקשורת אנו נוטים לשמוע יותר על סכסוכי ירושה של עשירים, שהם סכסוכי ירושה מורכבים, מתמשכים וקשים, הלכה למעשה סכסוכי ירושה הם תופעה נפוצה, שיכולה להתרחש בכל משפחה, עשירה או ענייה.

לאור העובדה שסכסוכים אלו יכולים להתרחש גם בקרב משפחות "רגילות", בעלות מצבת נכסים קטנה יותר, חשוב לדעת כיצד להתמודד עם הסכסוכים הללו כאשר הם נוצרים, ולא פחות חשוב מכך – באילו אמצעים ניתן למנוע אותם מראש.

 

מהם הגורמים האפשריים להיווצרות סכסוכי ירושה מורכבים?

ישנם מספר גורמים שיכולים להוביל לסכסוכי ירושה מורכבים. להלן כמה מהם:

 • עיזבונות גדולים: כאשר מדובר בעיזבונות גדולים, ישנם יותר יורשים פוטנציאליים, וסכום הירושה עשוי להיות גדול מספיק כדי לעורר קנאה או תחרות בין היורשים.
 • צוואות בעייתיות: במקרים שבהם הצוואה אינה ברורה או חוקית, עלולים להיווצר סכסוכים בין היורשים לגבי אופן חלוקת העיזבון.
 • יחסים מורכבים בין היורשים: במקרים שבהם היורשים אינם ביחסים טובים זה עם זה, סכסוכי ירושה הם שכיחים יותר.
 • גורמים רגשיים: סכסוכי ירושה יכולים להיות טעונים רגשית, שכן הם עלולים לעורר תחושות של כעס, פחד ואובדן.

יהיה הגורם אשר יהיה, סכסוכי ירושה נוטים להיות מקור למצוקה רבה לכל הצדדים המעורבים בהם. הם עלולים להוביל לניתוק בין בני משפחה, לרגשות כעס, תסכול ואשמה וכן להוצאות כבדות והפסדים. מאחר וסכסוכים אלו נוטים להסלים ולהפוך מורכבים יותר ככל שזמן רב יותר חולף, אם נקלעתם לסכסוך ירושה, חשוב כבר בשלב מוקדם לפנות לעורך דין לענייני ירושה, שיספק לכם ייעוץ משפטי. כך תוכלו להבין את זכויותיכם, ולבחור את הדרך הטובה ביותר לפתור את הסכסוך, לפני שיצא משליטה.

 

אילו סוגים של סכסוכי ירושה מורכבים נפוצים במיוחד בקרב יורשים בישראל?

ישנם סוגים רבים ושונים של סכסוכי ירושה מורכבים שחלקם נפוצים במיוחד בקרב יורשים בישראל:

 1. סכסוכים בין יורשים על אופן חלוקת העיזבון: זהו הסוג הנפוץ ביותר של סכסוכי ירושה. במקרים אלו, היורשים לא מסכימים על איזה חלק מגיע לכל אחד מהם.
 2. סכסוכים בין יורשים לבין צדדים שלישיים: במקרים אלו, צד שלישי, כגון בן זוג לשעבר או ילד מחוץ לנישואין, טוען לזכויות בעיזבון.
 3. סכסוכים על חוקיות הצוואה: במקרים אלו, יורש טוען שהצוואה אינה חוקית ודורש לפסול אותה ולחלק את העיזבון על פי חוק הירושה.
 4. סכסוכים על נכסים מורכבים: במקרים אלו, העיזבון כולל נכסים מורכבים, כגון עסקים, זכויות יוצרים או נכסים בחו"ל שבין היורשים נוצרת מחלוקת על אופן ניהולם לאחר פטירת המוריש.

 

על ההשלכות הכאובות של סכסוכי יורשים מורכבים

סכסוכי ירושה יכולים להוביל להשלכות רבות, הן מבחינה משפטית והן מבחינה רגשית.

מבחינה משפטית, סכסוכי ירושה מורכבים יכולים להימשך שנים ולגרום לעלויות משפטיות גבוהות לכל המעורבים בהם. במקרים מסוימים, סכסוכי ירושה יכולים אף להוביל לכך שהעיזבון יימכר או יחולק באופן שונה ממה שהמוריש רצה.

מבחינה רגשית, סכסוכי ירושה יכולים לפגוע ביחסים בין היורשים ולגרום להם לחוש עלבון, כעס, עצב ואף חרטה. במקרים מסוימים, סכסוכי ירושה יכולים להוביל לקרע של ממש בין בני המשפחה.

 

התהליך לפתרון סכסוכי ירושה מורכבים

פתרון סכסוכי ירושה מורכבים יכול להיות תהליך ארוך ומורכב. במקרים מסוימים, הצדדים יכולים להגיע להסכם בעצמם, בסיוע של עורך דין, מגשר או מטפל. במקרים אחרים, הצדדים יצטרכו לפנות לבית המשפט לקבלת פסק דין. האפשרות השנייה מתבצעת בדרך כלל באמצעות מהלך שנקרא "הגשת התנגדות לצוואה".

 

על הגשת התנגדות לקיום הצוואה על רקע סכסוך ירושה מורכב

צוואה היא מסמך משפטי שמבטא את רצונו של אדם לגבי חלוקת רכושו לאחר מותו. עם זאת, במקרים מסוימים, יורשים עשויים להגיש התנגדות לצוואה. התנגדות לצוואה היא הליך משפטי שנפתח על ידי יורש שסבור שהצוואה אינה משקפת את רצונו האמיתי של המנוח, או שהיא אינה תקפה מסיבות טכניות או אחרות.

עילות אפשריות להגשת התנגדות לצוואה

ישנן מספר עילות אפשריות להגשת התנגדות לצוואה, כולל:

 • השפעה בלתי הוגנת: יורש עשוי לטעון שהצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת של אדם אחר על המצווה, כגון בן זוג, ילד או כל גורם אחר בעל עניין בעיזבון.
 • פגם צורני: יורש עשוי לטעון שהצוואה אינה תקפה מבחינה טכנית, כגון אם היא לא נחתמה כראוי או לא כוללת תאריך.
 • אי כשירות: יורש עשוי לטעון שהמנוח לא היה כשיר לערוך צוואה בעת שעריכת הצוואה התבצעה.
 • צוואה מאוחרת יותר: יורש עשוי לטעון שיש לו צוואה מאוחרת יותר של המנוח, אשר מקנה לו עדיפות על פני יורשים אחרים.

הליך הגשת התנגדות לצוואה

התנגדות לקיום הצוואה מוגשת לרשם לענייני ירושה. לאחר הגשת ההתנגדות, הרשם לענייני ירושה יקבע מועד לדיון בהתנגדות בבית המשפט לענייני משפחה.

במהלך הדיון, הצדדים יטענו את טענותיהם בפני בית המשפט. לאחר הדיון, בית המשפט יכריע האם לבטל את הצוואה או לא.

לפני שניגשים להגיש התנגדות לצוואה, חשוב להיות מודעים לכך שיהיה זה הליך משפטי מורכב שיכול להימשך זמן רב וכרוך גם בהוצאות. מסיבה זו, חשוב לפנות לעורך דין לענייני ירושה אם אתם שוקלים להגיש התנגדות לצוואה ולהיערך היטב לתהליך והמשמעויות הנגזרות ממנו.

 

המלצות למניעת סכסוכי ירושה מורכבים

סכסוכי ירושה יכולים להיות אירוע טראומטי עבור כל המשפחה. מכאן שחשוב להבין את הגורמים לסכסוכים אלו ולנקוט בצעדים למניעתם מלכתחילה. אם אתם נערכים לכתיבת צוואה, קראו את הטיפים הבאים שיסייעו לכם בצמצום הסיכון להיווצרות סכסוכי יורשים מצערים בין יקיריכם:

 • דברו עם היורשים שלכם על הרצונות שלכם באשר לירושה – זה יכול לעזור למנוע אי הבנות וסכסוכים בעתיד.
 • ערכו צוואה ברורה וחוקית – בצוואה יש לפרט מפורשות את ההעדפות שלכם באשר לאופן חלוקת העיזבון, היורשים הנבחרים וחלקו של כל אחד מהם ברכושכם.
 • עדכנו את הצוואה שלכם באופן קבוע – דברים משתנים עם השנים, ולכן חשוב לוודא שהצוואה שלכם עדכנית גם במבחן הזמן.

עינינו הרואות כי הדרך הטובה ביותר למנוע סכסוכי ירושה היא לערוך צוואה ברורה וחוקית. בצוואה יש לפרט את רצון המוריש באשר לאופן חלוקת העיזבון. כמו כן, מומלץ לדבר עם היורשים על הרצונות שלכם בהקשר הרכושי ולנסות להגיע להסכמה מראש בדבר חלוקת העיזבון.

 

לסיכום

סכסוכי ירושה הם תופעה נפוצה בישראל, והם יכולים להיות מורכבים ומסובכים מאוד. הסיבות לסכסוכים אלו מגוונות, ויכולות לכלול טענות לאי כשירות של המצווה, פגמים טכניים בצוואה, השפעה בלתי הוגנת, או חלוקה בלתי שוויונית של העיזבון.

סכסוכי ירושה יכולים להימשך שנים ארוכות, ולגרום לנזק רב ליחסים בין בני המשפחה. על כן, אם אתם מעורבים בסכסוך ירושה מורכב, חשוב לפנות לעורך דין מומחה בתחום הירושה בהקדם.
עורך הדין יוכל להעניק לכם ייעוץ משפטי מקצועי, לסייע לכם להבין את הזכויות שלכם ולגבש אסטרטגיה משפטית יעילה והוגנת.

עורך דין דיני משפחה אביב הראל, מתמחה בתחום הירושה, ויש לו ניסיון רב בטיפול בסכסוכי ירושה ברמות מורכבות שונות. אם אתם נמצאים בסכסוך ירושה, צרו קשר עם משרדנו עוד היום לקבלת ייעוץ משפטי מקיף.

סכסוכי ירושה מורכבים

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
על מה דברנו כאן
אודות המחבר
עורך דין אביב הראל
עורך דין אביב הראל

עו"ד הראל רכש ניסיון עשיר בניהול וליווי סכסוכי ירושה מורכבים, ובניהול וליווי הליכי גירושין בכל ההיבטים הנוגעים לסכסוך משפחתי לרבות חלוקת רכוש, מזונות ומשמורת ילדים, ומלווה ומייצג את לקוחותיו בכל הערכאות המשפטיות במדינת ישראל.

לפייסבוק של עו"ד אביב | ליוטיוב של עו"ד אביב | לניווט למשרד עו"ד אביב הראל

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ >>