עורך דין התנגדות לצוואה

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!​

התנגדות לצוואה היא הליך משפטי מורכב, שיש להתייחס אליו ברצינות. בהקשר רגיש זה, ייצוג של עורך דין מנוסה בתחום הירושות יכול לסייע לצדדים להבין את זכויותיהם וחובותיהם, ולקבל את ההחלטות המשפטיות הנכונות ביותר עבורם. עורך דין התנגדות לצוואה מנוסה, ידע להעריך את סיכויי ההצלחה של ההתנגדות, ולגבש אסטרטגיה משפטית יעילה להשגת התוצאה הרצויה, כמו גם לייעץ למי שברצונו לערוך צוואה, כיצד להגן כראוי על צוואתו מפני התנגדויות פוטנציאליות במועד מימושה.

 

באילו נסיבות מתעורר הצורך לפנות אל עורך דין התנגדות לצוואה?

צוואה היא מסמך משפטי המורה כיצד יחולק רכושו של אדם לאחר מותו. ככלל, צוואה תקפה תהפוך למסמך משפטי מחייב לאחר מות המצווה, ויורשיו יחויבו לפעול לפיה. עם זאת, במקרים מסוימים, אדם עשוי להתנגד לצוואה שערך אדם אחר מטעמים שונים, כפי שנפרט בהמשך.

מטבע הדברים, הליך התנגדות לצוואה הוא הליך משפטי מורכב. ישנן סוגיות משפטיות רבות שיש להתייחס אליהן, וההליך עשוי להיות ארוך ומורכב. לכן חיוני לפנות אל עו"ד התנגדות לצוואה לפני שנוקטים בכל פעולה שהיא.

 

מי עשוי להזדקק לשירותיו של עורך דין התנגדות לצוואה?

כל אדם בעל אינטרס כלכלי בתוצאות ההתנגדות לצוואה רשאי להגיש אותה. אינטרס כלכלי יכול להיות, למשל, היותו של המתנגד יורש על פי דין, או היותו בעל חוב של המצווה.

מהן העילות האפשריות להגשת התנגדות לצוואה?

החוק הישראלי קובע מספר עילות להתנגד לצוואה. העילות הנפוצות ביותר הן:

 • צוואה מאוחרת: קיים נוסח עדכני יותר של צוואה שהמנוח הכין – קרי צוואה מאוחרת יותר מהצוואה שהוגשה בגיעניה בקשה למתן צו קיום.
 • אי חוקיות: ניתן להגיש התנגדות לצוואה במידה ויש חשד סביר לכך שהצוואה אינה עומדת בדרישות החוק: לדוגמה, צוואה שכתובה בידי אדם שלא היה כשיר משפטית לעריכתה, או צוואה שאיננה חתומה על ידי המצווה.
 • חוסר תום לב: התנגדויות לצוואות מוגשות גם במקרים שישנו חשד לכך הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת על המצווה, או שהיא נערכה תוך מעורבות של יורש הנזכר בה – מעורבות שהיא פסולה מיסודה על פי החוק.
 • חוסר אותנטיות או פגמים בצוואה: לא אחת מוגשות התנגדויות לצוואה בטענה כי הוראות הצוואה אינן סבירות ביחס למי שערך אותה. קרי, בטענה כי הצוואה אינה משקפת את רצונו האמיתי של המצווה, או שנפלו פגמים בעריכתה.

במצבים אלו, שירותיו של עורך דין מנוסה בתחום הירושות יכול לסייע לצדדים להבין את זכויותיהם וחובותיהם, ולקבל את ההחלטות המשפטיות הנכונות ביותר עבורם.

 

4 נושאים חשובים שעורך דין התנגדות לצוואה מוסמך לסייע לכם בהם

עורך דין התנגדות לצוואה יכול לסייע למיוצגיו לטפל בנושאים הבאים:

 1. בחינת חוקיות הצוואה: עורך הדין יעריך האם הצוואה עומדת בדרישות החוק.
 2. בחינת חוסר תום לב: עורך הדין יעריך האם הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת על המצווה, או שהיא נערכה במטרה להפלות יורשים מסוימים.
 3. בחינת חוסר אותנטיות: עורך הדין יעריך האם הצוואה אינה אותנטית, כלומר אם היא אינה משקפת את רצונו האמיתי של המצווה.
 4. ייצוג הלקוח בהליך המשפטי: עורך הדין ייצג את הלקוח בדיון המשפטי, ויפעל להשגת התוצאה הטובה ביותר עבורו.

כמובן, לצורך מתן סיוע בנושאים הללו, עורך דין התנגדות לצוואה צריך להיות בעל ידע מעמיק בחוק הירושה ובפסיקה בנושא. בנוסף, על עורך הדין להיות בעל ניסיון בהליכים המשפטיים הכרוכים בהגשת התנגדויות ותגובת נגד להן, מול רשם הירושה ובתי המשפט, ויכולת לנהל משא ומתן יעיל עם הצדדים האחרים בהליך.

 

הטבלה הבאה מסכמת את הנסיבות הנפוצות בבהן מתעורר הצורך לפנות לסיוע משפטי של עורך דין התנגדות לצוואה:

הנסיבות בהן מתעורר הצורך לפנות אל עורך דין התנגדות לצוואה הסבר
קיום צוואה מאוחרת כאשר ידוע כי קיים נוסח עדכני יותר של צוואה שערך המנוח, מאוחר יותר מהצוואה שהוגשה לגביה בקשה למתן צו קיום, יש עילה מוצדקת להתנגד לצוואה המוקדמת יותר. במקרה כזה, פנייה לעורך דין תאפשר להגיש התנגדות מנומקת ומבוססת, שתביא להחלת הצוואה המעודכנת. חשוב לפעול במהירות ולהגיש את ההתנגדות בטרם יינתן צו קיום צוואה.
חשד לאי חוקיות הצוואה כאשר עולה חשד סביר כי הצוואה אינה עומדת בדרישות החוק, למשל אם נערכה בידי מי שלא היה כשיר מבחינה משפטית לעשות זאת, או שלא נחתמה כנדרש על ידי המצווה, ראוי לרוב להתנגד לה. עורך דין התנגדות לצוואה יוכל להעריך את תקפות הצוואה ולסייע בהגשת התנגדות במידת הצורך. בחינה מעמיקה של נסיבות עריכת הצוואה חיונית כדי לקבוע את אי חוקיותה.
פגמים או חוסר סבירות בצוואה לעיתים עולה חשד כי הוראות הצוואה אינן הגיוניות או סבירות ביחס לנסיבות חייו של המצווה, או שנפלו פגמים מהותיים בעריכתה. במקרים אלו יש מקום לטעון כי הצוואה איננה משקפת את רצונו האמיתי של המצווה. התייעצות עם עורך דין ירושה תסייע בגיבוש ההתנגדות על בסיס הפגמים שנמצאו.
חשש להשפעה פסולה או חוסר תום לב כאשר יש יסוד סביר להניח שהצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת על המצווה, תוך ניצול או הטעיה שלו, או מתוך מטרה פסולה להפלות יורשים מסוימים, חשוב לפנות לעורך דין בעל ניסיון בהתנגדויות לצוואה. הוא יוכל לבחון את נסיבות עריכת הצוואה ולהציג טיעונים משכנעים בדבר הצורך לבטלה.

 

איך לבחור עורך דין התנגדות לצוואה?

בחירת עורך דין ירושה להתנגדות לצוואה היא החלטה חשובה שיש להשקיע בה מחשבה. עורך דין מנוסה יכול לסייע לכם להבין את זכויותיכם וחובותיכם, ולהגיש את ההתנגדות בצורה נכונה ויעילה, או להדוף אותה במידה ולכך אתם חותרים.

להלן מספר טיפים לבחירת עורך דין להתנגדות לצוואה:

 1. חפשו עורך דין המתמחה בתחום הירושות: עורך דין המתמחה בדיני ירושה בישראל יהיה בעל ידע וניסיון בהליכים המשפטיים הרלוונטיים בתחום זה.
 2. בקשו המלצות מחברים, משפחה או מכרים: המלצות מאנשים שאתם מכירים וסומכים עליהם, יכולות לתת לכם מידע רב ערך על מיומנותו של עורך הדין והניסיון שלו.
 3. קיימו פגישה אישית עם עורך הדין טרום קבלת ההחלטה: במהלך הפגישה, חשוב לשאול את עורך הדין שאלות על הניסיון שלו בתחום, על אסטרטגיית ההתמודדות שלו עם ההתנגדות, ועל עלות השירותים שלו.

חשוב לזכור שהתנגדות לצוואה היא הליך משפטי מורכב. אולם ייצוג של עורך דין צוואות וירושות מנוסה, יכול לסייע לכם להגן על הזכויות שלכם ולהגדיל את סיכוייכם להצליח בהליך.

 

האם ניתן להגיש ללא עזרתו של עורך דין התנגדות לצוואה?

כן, ניתן להתנגד לצוואה בלי עורך דין. עם זאת, חשוב לזכור שהתנגדות לצוואה היא הליך משפטי מורכב, שיש להתייחס אליו ברצינות רבה. ייצוג של עורך דין מנוסה יכול לסייע לכם להבין את הזכויות והחובות שלכם, ולהגיש את ההתנגדות בצורה נכונה ויעילה.

להלן מספר יתרונות של ייצוג של עורך דין בהתנגדות לצוואה:

עו"ד ירושה יעזור לכם להבין את הזכויות והחובות שלכם

עורך דין מנוסה בתחום הירושות יידע להסביר לכם את הדרישות החוקיות של הליך ההתנגדות, ויעזור לכם להבין את האפשרויות העומדות לרשותכם.

עו"ד התנגדות לצוואה יסייע לכם להכין את ההתנגדות בצורה נכונה ויעילה

עורך דין דיני ירושה מנוסה, ידע איזה מידע עליכם לכלול בהתנגדות, ויעזור לכם לנסח אותה בצורה ברורה ועניינית.

עורך דין צוואות יסייע לכם לנהל את ההליך המשפטי

עורך דין ייצג אתכם בדיון המשפטי, ויפעל להשגת התוצאה הטובה ביותר עבורכם.

בקצרה, אם אתם שוקלים להתנגד לצוואה, חשוב לשקול את היתרונות והחסרונות של פנייה לייצוג של עורך דין. אם אתם חושבים שאתם יכולים להכין את ההתנגדות בעצמכם, אתם יכולים לעשות זאת. עם זאת, אם אתם לא בטוחים בזכויות שלכם או אם אתם חוששים מההליך המשפטי, ושואפים למקסם את סיכויי הצלחתכם בו – ייצוג של עורך דין הוא הדרך הטובה ביותר להגן על האינטרסים שלכם.

 

לסיכום

הליך התנגדות לצוואה הוא הליך משפטי מורכב, שיש להתייחס אליו בכובד ראש. ייצוג של עורך דין מנוסה בתחום הירושות יכול לסייע לצדדים להבין את זכויותיהם וחובותיהם, ולקבל את ההחלטות המשפטיות הנכונות ביותר עבורם.

אם אתם שוקלים להתנגד לצוואה, חשוב לפנות לעו"ד מנוסה בתחום הירושות בהקדם האפשרי. משרד עורך דין אביב הראל ישמח לסייע לכם להבין את הזכויות והחובות שלכם, ולהגיש את ההתנגדות עבורכם בצורה נכונה ויעילה.

צרו קשר עוד היום עם משרד עו"ד יניב אור כדי לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא עלות.

התנגדות לצוואה היא הליך משפטי שבמסגרתו אדם טוען שהצוואה אינה תקפה, ולכן לא צריכה להיות מיושמת. 

התנגדויות לצוואה יכולות להיות מוגשות על ידי כל אדם שיש לו עניין בעיזבונו של המצווה, בכפוף לכך שבקשה לצו קיום צוואה הוגשה זה מכבר והודעה בנושא פורסמה בעיתונות וברשומות הרלוונטיות, בתנאי שטרם ניתן צו הקיום לצוואה, ובהינתן עילה קבילה להגשת התנגדות .

עורך דין מנוסה בתחום הירושות יכול לסייע לצדדים להבין את זכויותיהם וחובותיהם, ולקבל את ההחלטות המשפטיות הנכונות ביותר עבורם, תוך בחינת סיכויי ההצלחה של המהלך וגיבוש אסטרטגיה משפטית יעילה להשגת התוצאה הרצויה.

כן, עקרונית ניתן להתנגד לצוואה גם בלי ליווי של עורך דין. עם זאת, חשוב לזכור שהתנגדות לצוואה היא הליך משפטי סבוך ורב משקל, וככזה חיוני לגשת אליו בזהירות ויסודיות רבה. בהתחשב בכך, ייצוג של עורך דין ירושה מנוסה הוא קריטי להגנה על האינטרסים שלכם בהליך.

עורך דין התנגדות לצוואה

במידה ויש לכם עניין כלכלי בעיזבונו של המצווה ועילה קבילה להתנגד לצוואה, כגון חשד לחוסר תום לב, אי חוקיות, חוסר אותנטיות, או צוואה מאוחרת יותר, אזי כדאי לשקול להיוועץ בעורך דין ירושה בנוגע להגשת התנגדות. צוואה שעומדת בסתירה לצוואה קודמת שערך המנוח, או כזו שנערכה תוך פגיעה בזכויותיהם של יורשים לפי חוק, מצדיקות אף הן פנייה לעורך דין התנגדות לצוואה להתייעצות.

התנגדות לצוואה היא הליך משפטי מורכב למדי, בו יש להתחשב בסוגיות רבות, כגון כשירותו המשפטית של המצווה, חוקיות הצוואה, נסיבות עריכתה ועוד. בשל מורכבות ההליך ומשמעויותיו, חשוב לקבל ייעוץ והכוונה מעורך דין המתמחה בדיני ירושה, שיוכל להעריך את סיכויי ההצלחה ולנקוט באסטרטגיה משפטית מתאימה.

בבחירת עורך דין התנגדות לצוואה, יש להתחשב בניסיונו המקצועי ובמומחיותו בתחום דיני הירושה בישראל. כדאי לבקש המלצות מאנשים מהימנים, לקיים פגישה אישית עם עורך הדין כדי לקבל מושג על אופן עבודתו, ולהתעניין בעלויות הייצוג ובאסטרטגיה המשפטית שהוא מציע לנקוט. חשוב גם לוודא תחושה של אמון וכימיה טובה עם עורך הדין.

החוק לא מחייב אדם להיות מיוצג על ידי עורך דין כדי להתנגד לצוואה, אולם מומלץ מאוד לעשות זאת. עורך דין מנוסה בהליכי ירושה יוכל להסביר ולהדריך לגבי מגוון ההיבטים המשפטיים של ההתנגדות, לסייע בניסוח התנגדות ברורה ועניינית, ולייצג בדיון המשפטי בצורה המיטבית שתגדיל את הסיכוי להצלחה. ייצוג עצמי מומלץ רק אם ברור לחלוטין מה נדרש לעשות ויש ביטחון מלא ביכולת להתמודד עם המורכבות המשפטית.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
על מה דברנו כאן
אודות המחבר
עורך דין אביב הראל
עורך דין אביב הראל

עו"ד הראל רכש ניסיון עשיר בניהול וליווי סכסוכי ירושה מורכבים, ובניהול וליווי הליכי גירושין בכל ההיבטים הנוגעים לסכסוך משפחתי לרבות חלוקת רכוש, מזונות ומשמורת ילדים, ומלווה ומייצג את לקוחותיו בכל הערכאות המשפטיות במדינת ישראל.

לפייסבוק של עו"ד אביב | ליוטיוב של עו"ד אביב | לניווט למשרד עו"ד אביב הראל

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ >>