גירושין לבעלי עסקים

גירושין לבעלי עסקים מציבים אתגרים מיוחדים ושאלות סבוכות בכל הנוגע לחלוקת הרכוש, הזכויות והחובות הקשורים לעסק. בין אם מדובר ביזמים עצמאיים או בשותפים בחברה, הליכי פרידה במצבים אלו דורשים התייחסות ייחודית ומעמיקה, על מנת להבטיח חלוקה הוגנת של הנכסים תוך שמירה על יציבות העסק ועל האינטרסים של שני הצדדים.

 

הקשיים הכרוכים בהליכי גירושין לבעלי עסקים

יזמים רבים משקיעים משאבים כספיים ונפשיים ניכרים בעסקים שהם מקימים ומפתחים. לא פעם, הם זקוקים לתמיכת בני או בנות הזוג שלהם בעיתות משבר, ונדרשים לשעות עבודה ממושכות כדי לשמור על יציבות העסק.

בהתאם לכך, כאשר זוגות עצמאיים מחליטים להתגרש, הם ניצבים בפני דילמות ייחודיות כגון:

  • האם הרווחים, הנכסים והמוניטין של העסק מהווים רכוש משותף?
  • מהן זכויותיו של בן הזוג שאינו שותף רשמי בעסק?
  • כיצד ימשיך העסק לפעול לאחר פירוק התא המשפחתי?
  • כיצד ניתן להעריך את ערך העסק לצורך חלוקתו?
  • ועוד שאלות רבות ונוספות.

מכיוון שמדובר בנושא מורכב ורגיש, על שני בני הזוג לגשת אליו במתינות ובתבונה, להסתייע במומחים מנוסים בתחום, ולנהוג בשיקול דעת ואובייקטיביות בבואם לקבל החלטות גורליות לגבי הצעדים הבאים.

 

כיצד ניתן להגן על רווחיות העסק במהלך הליכי גירושין לבעלי עסקים?

כאשר בעלי עסקים נמצאים בתהליכי פרידה זוגית, עולות שאלות רבות לגבי עתיד העסק המשותף, הן בטווח המיידי והן בטווח הארוך. כדי למזער את הפגיעה בעסק ולהימנע מנטילת סיכונים מיותרים, מומלץ להיוועץ במספר בעלי מקצוע בשלבים המוקדמים של ההליך.

ראשית, אקטואר גירושין הוא גורם מקצועי שיוכל לחשב את שווי העסק, תוך התחשבות גם בנכסים לא מוחשיים כמו זכויות יוצרים ופטנטים. הערכה זו תשמש בסיס לחלוקה שוויונית והוגנת של הרכוש בין בני הזוג.

בנוסף, כדאי להתייעץ עם יועץ עסקי מנוסה ועם עורך דין לענייני משפחה, על מנת לגבש אסטרטגיה מושכלת לניהול העסק בזמן הגירושין ולאחריהם. שיתוף הפעולה עם אנשי מקצוע אלה יסייע רבות בשמירה על יציבות פיננסית ועל המשכיות תפקודית של העסק בטווח הקצר והארוך כאחד.

 

השיקולים המרכזיים בתהליכי גירושין של יזמים ובעלי עסקים

בהליכי גירושין של זוגות שבהם לפחות אחד מבני הזוג הוא עצמאי, יש להתמקד בשלושה היבטים עיקריים:

קביעת ערך העסק

סוג העסק וההכנסות הנובעות ממנו, בין אם באופן ישיר או עקיף, הם גורם מפתח בחלוקת הרכוש. חשוב לבדוק מתי הוקם העסק ומהי מידת המעורבות הכספית, המשפחתית והנפשית של כל אחד מבני הזוג בו. אם העסק הוקם לאחר מועד הנישואין ולא נחתם הסכם ממון הקובע אחרת, הזכויות בו יתחלקו שווה בשווה בין בני הזוג. לעומת זאת, כאשר מדובר בעסק שקדם לנישואין, פסיקת בית המשפט תתבסס על שיקולים כמו אורך הקשר, ויתורים הדדיים למען העסק, השלכותיו על מערכת היחסים, וקיומם של ילדים משותפים. כל צד עלול לנסות להציג את הצד השני כמי שלא השקיע מספיק בעסק או במשפחה, כדי להשיג יתרון בחלוקת הרכוש. במצבים אלו, בית המשפט ישאף להעריך את תרומתו של כל בן זוג באופן כולל, מבלי להתעכב על פרטים זניחים.

האם העסק הוא מיזם משותף של בני הזוג

גם אם העסק הוקם רק על ידי אחד מבני הזוג, הוא נחשב לנכס משותף אם נוסד לאחר הנישואין. לכן, בן הזוג השני זכאי למחצית מהבעלות. החלוקה נעשית על בסיס הערכת שווי של מומחה כלכלי שממונה על ידי בית המשפט.

איתור נכסים נסתרים ובלתי מוחשיים

לעיתים קיים חשש שהערכת השווי אינה משקפת את המצב לאשורו, עקב הסתרת נכסים או אי-שקיפות מכוונת לגבי רווחי העסק בפועל, מה שעלול להיטיב עם בן הזוג העצמאי. לכן חשוב ששני הצדדים ישתתפו בתהליך ההערכה וייוועצו בעורך דין לענייני גירושין, כדי להבטיח את זכויותיהם במסגרת הליך חלוקת הרכוש.

חלוקת אופציות ומניות של עסקים בעת גירושין של יזמים

בעת פירוק התא המשפחתי, גם מניות ואופציות הנובעות מהעסק לרוב חייבות להתחלק שווה בשווה בין שני בני הזוג. הדרך שבה יזמים יכולים להימנע מחלוקה שוויונית של הנכסים והזכויות העסקיות שלהם בגירושין, היא חתימה על הסכם ממון טרם הנישואין או במהלכם.

 

לסיכום – הגישה המומלצת לניהול גירושין לבעלי עסקים

עבור יזמים רבים, העסק שהקימו מייצג הגשמה עצמית, מקור פרנסה ומפעל חיים. משום כך, הליכי גירושין הכוללים עצמאים נוטים להיות רוויי מתחים ובעלי השלכות ארוכות טווח על שני בני הזוג.

הליכי גירושין של בעלי עסקים מציבים בפניהם גם אתגרים ייחודיים ומורכבים בכל הקשור לחלוקת הרכוש המשותף והזכויות בעסק. על מנת להפחית את הסיכונים הכרוכים בתהליך הגירושין במצבים מעין אלה, ולצמצם ככל האפשר את הפגיעה הצפויה בעסק, בבעליו ובילדיהם, מומלץ מאוד להסתייע בליווי צמוד של עורך דין משפחה.

אם אתם נמצאים לפני הליכי גירושין ואתם בעלי עסקים, אל תהססו לפנות אל עורך דין אביב הראל, עו"ד דיני משפחה מנוסה, שילווה אתכם לאורך כל התהליך ויסייע לכם לקבל החלטות מושכלות בצמתים הקריטיים למען עתידכם האישי והעסקי.

גירושין לבעלי עסקים

כאשר יזמים מתגרשים, הם ניצבים בפני דילמות מורכבות כמו האם הנכסים, הרווחים והמוניטין של העסק מהווים רכוש משותף, מהן זכויותיו של בן הזוג שאינו שותף רשמי בעסק, כיצד ימשיך העסק לפעול לאחר פירוק התא המשפחתי, וכיצד ניתן להעריך את ערך העסק לצורך חלוקתו. מכיוון שמדובר בנושא רגיש, על שני בני הזוג לפעול בשיקול דעת ובעזרת מומחים, כדי לקבל החלטות נבונות לגבי עתיד העסק והרכוש המשותף.

כדי למזער את הפגיעה בעסק בזמן גירושין, מומלץ להיוועץ באנשי מקצוע כבר בתחילת ההליך. אקטואר לענייני גירושין יוכל לחשב את שווי העסק כולל נכסים לא מוחשיים, ובכך לסייע בחלוקה הוגנת של הרכוש. כמו כן, כדאי להתייעץ עם יועץ עסקי ועורך דין לדיני משפחה, כדי לגבש אסטרטגיה מושכלת לניהול העסק בתקופה זו ולשמור על יציבותו הפיננסית לטווח הקצר והארוך.

חשוב לבדוק מתי הוקם העסק ומהי מידת המעורבות של כל אחד מבני הזוג בו. אם העסק הוקם אחרי הנישואין, הזכויות בו יתחלקו שווה בין בני הזוג. כאשר העסק קדם לנישואין, יש להתחשב בגורמים כמו משך הקשר, הקרבה למען העסק והשפעתו על חיי הנישואין. בנוסף, גם אם העסק הוקם רק על ידי אחד הצדדים, הוא ייחשב נכס משותף אם נוצר אחרי הנישואין. לכן בן הזוג השני זכאי ל-50% מבעלות עליו, על סמך הערכת שווי אקטוארית.

הדרך להימנע מחלוקה שווה של נכסים וזכויות עסקיות בעת גירושין היא באמצעות עריכת הסכם ממון לפני או במהלך הנישואין. הסכם כזה קובע כיצד יחולק הרכוש במקרה של פרידה ומאפשר לחרוג מהוראת החוק בדבר איזון המשאבים. ההסכם יוצר הפרדה רכושית על פי תנאים מוסכמים ומונע את הצורך בחלוקת נכסים שווה בזמן הגירושין.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
על מה דברנו כאן
אודות המחבר
עורך דין אביב הראל
עורך דין אביב הראל

עו"ד הראל רכש ניסיון עשיר בניהול וליווי סכסוכי ירושה מורכבים, ובניהול וליווי הליכי גירושין בכל ההיבטים הנוגעים לסכסוך משפחתי לרבות חלוקת רכוש, מזונות ומשמורת ילדים, ומלווה ומייצג את לקוחותיו בכל הערכאות המשפטיות במדינת ישראל.

לפייסבוק של עו"ד אביב | ליוטיוב של עו"ד אביב | לניווט למשרד עו"ד אביב הראל

מאמרים נוספים בנושא עורך דין גירושין
ביטול הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא מסמך משפטי מורכב, הקובע את תנאי הגירושין בין בני זוג. נשאלת השאלה: האם ישנה אפשרות לבטל הסכמי גירושין שכבר אושרו? מהן העילות

קרא עוד »
הגדלת מזונות

האם חל שינוי משמעותי בנסיבותיהם של ילדיכם או בנסיבות הכנסותיכם מאז נקבע סכום המזונות? ייתכן שאתם זכאים להגיש בקשת הגדלת מזונות! מאמר זה יספק לכם

קרא עוד »
שערוך בהסכמי גירושין

שערוך בהסכמי גירושין פירושו ביצוע הערכה מחודשת לשוויים הכולל של נכסי בני הזוג המתגרשים ורכושם, במהלך תקופת נישואיהם. מדובר בתהליך חיוני על מנת לאפשר חלוקה

קרא עוד »
מזונות ילדים

מזונות ילדים במקרה של גירושין הם נושא עצום בחשיבותו, אך גם מורכב ורגיש ביותר. חישוב המזונות מתחשב במספר גדול של פרמטרים, ששינוי בכל אחד מהם

קרא עוד »
מזונות אישה

אישה נשואה זכאית על פי חוק לתבוע מזונות מבעלה, כל עוד הקשר החוקי ביניהם מתקיים. מזונות אלו נועדו לספק את צרכיה ההכרחיים בתקופת הנישואין, וניתן

קרא עוד »
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ >>