סרבנות גט

לקבלת ייעוץ משפטי השאירו פרטים עכשיו!​

סרבנות גט היא תופעה בה בן הזוג אינו מסכים להתגרש, או לתת גט, לבן הזוג השני, לפעמים גם לאחר שנפרדו או אינם גרים תחת קורת גג אחת. הגט, אשר הינו מסמך דתי המבטל את הנישואין, עשוי להיות חשוב בעיקר לנשים אשר מעוניינות להינשא מחדש ולגדל ילדים משותפים עם בן זוג חדש. אם אתם נאלצים להתמודד עם סרבנות גט כל המידע בנושא ההשלכות והפעולות שניתן לנקוט – ממתין לכם בשורות הבאות.                                                                                                                                                                                                                                                              

מדוע הגט כה חשוב ואיך ניתן להתמודד עם סרבנות גט?

כדי להבין את חשיבותו והשלכותיו של סירוב גט, ננסה לחשוב קצת בתחילה מה מטרותיו של סרבן הגט ומה האינטרסים העומדים מאחורי הסירוב. התשובה אינה כה פשוטה בדרך כלל, מכיוון שישנן סיבות רבות לכך שאדם עשוי לסרב לתת גט. יהיו בני זוג אשר יסרבו לחתום על הגט מתוך רגש והתנהגות נקמנית או כוחנית במטרה לשלוט בבת הזוג, בעוד בני זוג אחרים יסרבו לתת גט מתוך אמונה דתית או חשש מהצעד הבלתי הפיך. סירוב למתן גט היא בעיה חמורה בחברה היהודית, ובמרבית המוחלטת של המקרים היא נעשית כנגד נשים, אשר עלולות להישאר עגונות ולא מותרות לנישואין שניים למשך תקופת זמן ארוכה.

 

סרבנות גט כל המידע בנושא הפעולות שניתן לנקוט

ישנן מספר דרכים להתמודד עם סרבנות גט, כאשר הדרך העיקרית היא להתייעץ קודם כל עם עורך דין דיני משפחה שיוכל לספק ולייעץ לגבי סרבנות גט כל המידע בנושא. מעבר לכך, ניתן להגיש בקשה לבית הדין הרבני שהינו הערכאה המוסמכת לדון בענייני נישואין וגירושין בחברה היהודית.

בית הדין הרבני יכול להטיל סנקציות על הבעל שסירב לתת גט, כמו מאסר או קנס. דרך נוספת להתמודד עם סרבנות גט היא לפנות לבית משפט אזרחי, שיכול בתורו להורות לבעל לתת גט ולהטיל עליו סנקציות אם לא ייעתר להוראה. עם זאת, למרות שישנן מספר דרכים להתמודד עם הנושא, עדיין מדובר בבעיה קשה וסבוכה המובילה לסבל רב והיא בעלת השפעה משמעותית וניכרת על כל תחומי החיים. 

 

מהן ההשלכות של סרבנות גט?

סרבנות גט, אשר יכולה כמובן להתבטא בסירוב הבעל לתת גט לאשתו או להיפך, תשפיע במרבית המקרים באופן מהותי ונרחב יותר על נשים, ולכן לרוב היא משמשת לשם פגיעה בהן. האישה העגונה עלולה לעמוד בפני שורת בעיות הכוללות את אי יכולתה להינשא מחדש, אי יכולת לגדל ילדים עם בן זוג חדש, אי יכולת לקבל מזונות או רכוש מהבעל. וכן היא תתקשה לקבל ביטוח בריאות, הלוואה, אזרחות או ויזה, עבודה, אישור חזרה לישראל, השתתפות בחיי הקהילה וככלל אי יכולת לחיות את חייה כפי שהיא רוצה.

סרבנות גט יכולה להוביל לתגובות פסיכולוגיות שליליות רבות, לרבות: דיכאון, חרדה והתקפי חרדה, או מחשבות אובדניות. בנוסף, ההשלכות יכולות להתבטא גם באופן פיסי, לרבות בעיות לב, לחץ דם גבוה, בעיות עיכול, בעיות שינה ועוד. יש לציין כי בעיה זו אינה מוגבלת רק לאישה העגונה, אלא עלולה להשפיע גם על חיי הילדים שעוד יוולדו לה, ועלולים להיחשב ולהיות מוגדרים כילדים אשר הובאו מחוץ לנישואין.

 

האם ניתן למנוע מצב של סרבנות גט?

כאשר מדברים על סרבנות גט כל המידע בנושא, כדאי גם לדון במספר דרכים שיכולים למנוע או לפחות לנסות למנוע מצב זה מראשיתו. כחלק מהדרכים המצויות בידי הזוג, ישנה אפשרות לחתום על הסכם גירושין לפני הנישואין, לפנות לייעוץ של עו"ד דיני משפחה, לקבל ייעוץ משפטי לפני חתימה על כל מסמך ולהיות מודעים לסיכונים הכרוכים בסרבנות גט.

כמו כן, מייד בתחילת התהליך כדאי ומומלץ לפנות במהירות גם לארגונים המסייעים לנשים במצב זה, כמו ארגונים משפטיים שונים. חשוב לזכור לא להישאר לבד מול הבעיה ולנסות לפתור אותה באופן המהיר ביותר, כדי לא למשוך את הזמן ולנצל את המומנטום כל עוד הוא קיים.

מה תפקידו של עורך דין גירושין בייצוג מסורבי גט?

עורך דין משפחה  אשר מתמודד עם תיקים של סרבנות גט עשוי לנסות מספר דברים כדי לנסות לפתור את המצב. ראשית, הוא ינסה להבין את הסיבות לסרבנותו של הבעל לתת גט וינסה לפתור תחילה את בעיית השורש, אם הדבר אפשרי. כך למשל, אם הסיבה היא כספית, הוא ינסה להגיע להסדר פיננסי שינטרל את מקור החשש, ואם הסיבה היא רגשית יותר, הוא ינסה לסייע ולהאיר על דרכי התמודדות אפקטיביים.

פתרון מוסכם נוסף יידרש  אם הסיבה לאי נתינת הגט היא דתית, כמו פגישה והתייעצות עם רב מוסכם וכו'. אם עורך דין לענייני גירושין לא מצליח לפתור את המצב באמצעות הסכמה הדדית, הוא יוכל לפנות לבית משפט על מנת לקבל צו המורה לבעל לתת גט. חשוב לציין שסרבנות גט היא בעיה מורכבת, ויכולה להיות קשה לפתרון, אך עם עזרה משפטית, נשים רבות מצליחות להינשא מחדש.


איך תתנהל הפגישה הראשונה עם עורך הדין בפרט וניהול התיק בכלל?

בפגישה הראשונה עם עו"ד גירושין, חשוב להביא את כל המסמכים הרלוונטיים, כולל תעודת הנישואין, תעודת הלידה של הילדים, הסכם גירושין (אם יש), וכן את כל המסמכים האחרים שיש להם קשר למצב. חשוב גם לשתף את עורך הדין בכל הפרטים הקשורים למצב, כולל הסיבות לסרבנות הגט, ההיסטוריה של היחסים עם הבעל, וכן כל מידע אחר שעשוי להיות רלוונטי. עורך הדין ייבחן את המסמכים ויערוך התדיינות והתייעצות כדי להבין את המצב. לאחר מכן, הוא יספק ייעוץ משפטי לגבי הצעדים הבאים שיש לנקוט. עורך הדין עשוי להמליץ על הגשת בקשה לבית הדין הרבני או לבית המשפט האזרחי, או על נקיטת צעדים אחרים.

 

מה קורה במסגרת הטיפול המשפטי בסרבנות גט?

התהליך של ניהול תיק סרבנות הגט בבית המשפט יכול להיות ארוך ומייגע, כך שנדרשת סבלנות רבה מצד העותרים. התהליך מתחיל בדרך כלל בהגשת בקשה לבית המשפט לענייני משפחה ולאחר מכן, בית המשפט יזמן את הצדדים לדיון. במהלך הדיון, בית המשפט ינסה להבין את הסיבות לסרבנות הגט וינסה למצוא פתרון מוסכם. אם לא ניתן למצוא פתרון מוסכם, בית המשפט ייתן פסק דין המורה לבעל לתת גט. אם הבעל לא ייעתר לפסק הדין, בית המשפט יוכל להטיל סנקציות עליו, כגון מאסר או קנס.

בכל מקרה, יהיה צורך בהסכמת שני הצדדים כדי להגיע לפשרה מוסכמת וכדי לקצר את התהליך כולו. ככלל, אין להישאר לבד עם המעמסה והנטל שמצב זה מטיל, או להימנע ממעשים ותגובות עם הצד שכנגד. כדי למצוא את עורך הדין הטוב ביותר למצבים אלה, יש לבדוק את ניסיונו עם תיקים דומים וכן לבקש המלצות מלקוחות עבר.

 

ההבדלים המרכזיים בין סרבנות גט ועגינות

בטבלה הבאה נתמקד בהבדלים המהותיים בין המצב בו נמצאת אישה עגונה לזה שבו נתונה אישה מסורבת גט:

קריטריון עגינות סרבנות גט
הגדרה מצב בו אישה נשואה אינה יכולה להתגרש בשל היעדרות או אי-כשירות של בעלה מצב בו בן זוג (בדרך כלל הבעל) מסרב לתת גט לבן הזוג השני
הסיבה למצב היעדרות ממושכת של הבעל, מוות ללא הוכחה, מחלת נפש קשה או מצב רפואי המונע מתן גט סירוב מכוון של בן הזוג לתת גט, לרוב מתוך רצון לשליטה, נקמנות או סחיטה
מודעות הבעל הבעל אינו מודע למצב או אינו מסוגל לקבל החלטות הבעל מודע למצב ומסרב במכוון לתת גט
יכולת הבעל לתת גט הבעל אינו מסוגל לתת גט בשל נסיבות שאינן בשליטתו הבעל מסוגל לתת גט אך בוחר שלא לעשות זאת
משך הזמן עשוי להימשך שנים רבות, לעיתים ללא פתרון יכול להסתיים ברגע שהבעל מסכים לתת גט
אפשרויות פתרון מוגבלות ותלויות בנסיבות ובפסיקת בית הדין הרבני מגוון אפשרויות, כולל סנקציות משפטיות ולחץ חברתי
תפקיד בית הדין הרבני ניסיון למצוא פתרונות הלכתיים, לעיתים באמצעות הכרזה על מות הבעל הפעלת לחץ על הבעל הסרבן, מתן פסק דין לחיוב בגט
אפשרות לתביעת נזיקין נדירה, כיוון שאין אשם ישיר של הבעל אפשרית ומקובלת, עם פסיקת פיצויים משמעותיים במקרים רבים
אפשרות לפתרון עצמאי כמעט בלתי אפשרי ללא התערבות בית הדין יתכן פתרון עצמאי אם הצד הסרבן משנה את דעתו
השפעה על ילדים אי ודאות לגבי מעמד האב, קושי רגשי מתח משפחתי מתמשך, השפעה שלילית על הקשר עם ההורה הסרבן

 

סרבנות גט כל המידע בנושא – סיכום 

בנושא סרבנות גט, חיוני להדגיש את העובדה שיש לבקש עזרה וסיוע בנושא זה באופן המהיר ביותר האפשרי. השלכותיו של הצעד בו צד אחד מכריז על סירובו לתת גט, הן משמעותיות ומהותיות לגבי המשך חייו התקינים של בן הזוג השני. השלכות אלו הינן בעלות השפעה רגשית, פיזית וחברתית ומהוות פגיעה קשה על ההווה והעתיד של הפרט. אף שבעיה זו הינה מורכבת וסבוכה, באמצעות סיוע מקצועי ומשפטי, ניתן לפתור אותה ביעילות.

למידע נוסף על סרבנות גט ודרכי ההתמודדות האפשריות עמה, פנו כעת אל משרד עורך דין אביב הראל. 

סרבנות גט כל המידע בנושא

סרבנות גט היא מצב בו בן זוג מסרב לתת גט לבן הזוג השני, ובכך מונע ממנו להתגרש ולהתחיל בחיים חדשים. בישראל, גירושין בין זוגות יהודים מחייבים קבלת פסק דין מבית הדין הרבני, והגט עצמו ניתן על ידי הבעל לאישה. הסירוב לתת גט פוגע קשות בזכויות האדם הבסיסיות של הצד השני וגורם לסבל רב, במיוחד לנשים שאינן יכולות להתקדם בחייהן או ללדת ילדים נוספים לבן זוג אחר, מחוץ לנישואיהן שטרם הסתיימו באופן רשמי.

בתי הדין הרבניים ובתי המשפט לענייני משפחה במדינת ישראל, יכולים להטיל מספר סוגים של סנקציות על סרבני גט, אשר כוללות בין היתר: חיוב בתשלום פיצויים כספיים לצד המסורב, הקפאת קצבאות, שלילת רישיון הנהיגה, הטלת צו לעיכוב יציאה מן הארץ, ובמקרים חמורים אף עונש מאסר. בנוסף, בתי המשפט לענייני משפחה יכולים לדון בתביעת נזיקין בגין הנזקים הנפשיים שנגרמו למסורב/ת הגט.

עורך דין גירושין מנוסה יכול לסייע בהתמודדות עם סרבנות גט במספר דרכים: הוא מביא ידע מקצועי בתחום דיני המשפחה והגירושין, מספק ייצוג מקצועי בבתי הדין הרבניים ובתי המשפט, מגבש אסטרטגיה משפטית מותאמת אישית, ויכול לסייע בניהול משא ומתן עם הצד המסרב. בנוסף, הוא מספק תמיכה וליווי בתקופה הקשה של ההתמודדות עם סרבנות גט.

עגינות מתייחסת למצב בו אישה נשואה לבעל אשר נעדר למשך תקופה ממושכת או נתון במצב בריאותי שאיננו מאפשר לו לקבל החלטות, כגון גבר שנעלם או חולה במחלת נפש. לעומת זאת, סרבנות גט היא מצב בו בן הזוג נוכח ומסוגל לקבל החלטות, אך מסרב לתת גט מרצונו החופשי.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
על מה דברנו כאן
אודות המחבר
עורך דין אביב הראל
עורך דין אביב הראל

עו"ד הראל רכש ניסיון עשיר בניהול וליווי סכסוכי ירושה מורכבים, ובניהול וליווי הליכי גירושין בכל ההיבטים הנוגעים לסכסוך משפחתי לרבות חלוקת רכוש, מזונות ומשמורת ילדים, ומלווה ומייצג את לקוחותיו בכל הערכאות המשפטיות במדינת ישראל.

לפייסבוק של עו"ד אביב | ליוטיוב של עו"ד אביב | לניווט למשרד עו"ד אביב הראל

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ >>